PROTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ (PROTEZLER)

Dent ayvalık

Protetik Diş Hekimliği; diş eksikliği nedeni ile kaybedilen çiğneme fonksiyonunun yeniden kazanılması, bozulan estetik ve fonasyonun düzeltilmesi amacıyla yapılan sabit veya hareketli yapay dişlerdir. Diş kayıpları; estetik, fonksiyon ve fonasyon problemlerine sebep olur.

Kaybedilen dişler ve çevre dokuların tedavisi sabit protezler, implant üstü protezler ve hareketli protezler ile yapılabilmektedir. Sabit protezler diş eksikliklerinin tedavisinde ve madde kaybının çok fazla olduğu, dolgu yapılamayacak kadar harap olmuş dişleri onarmada kullanılır. Ağızda bulunan mevcut dişlerde düzenleme işlemi yapılır ve bu dişler destek olarak kullanılır. Hazırlanan sabit protezler (kaplama veya köprü) dişlerin üzerine uyumlanır ve yapıştırılır.

Porselen veneer kaplama ve köprülerle ilgili en önemli noktalardan biri kullanılan materyalin kalitesidir. Porselenin altyapısında kullanılan metal, diş saran, çevreleyen, diş etiyle temasta olan esas kısım olduğu için kaliteli olması çok önemlidir. Metalin kalitesi, yapısında değerli metal olarak adlandırdığımız altın alaşımları barındırmasıyla ilgilidir. Değerli metal alaşımların yüksek oranda olduğu kaliteli bir altyapıyla hazırlanmış porselen veneer kron/köprü restorasyonları uzun yıllar kullanım ömrü sağlar.

Zirkonyum; doğadan çıkarılan beyaz bir metaldir. Klasik metal altyapılı porselenlere göre zirkonyum daha sert bir materyaldir ve baskıya karşı daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra; dijital bilgisayar ortamında taranıp üretimi yapıldığı için hata riski minimuma indirilmiş olur.

Hareketli protezler hangi durumlarda tercih edilir?

Hareketli protezler; ağızdaki mevcut diş sayısı ve konumunun sabit bir protez yapımına imkan vermediği durumlarda yapılan; dişlerle birlikte çevredeki yumuşak doku (diş eti, ağız mukozası) ve sert dokuları (çene kemiği, damak) destek alarak hazırlanan takıp çıkarmalı protezlerdir.

Ağızda kalan dişlere hazırlanan kroşe (kanca) veya hassas tutucu (anker) vasıtasıyla hareketli protez ağızdaki dişlere oturtularak kullanılır. Ağızda hiç diş kalmaması durumunda hazırlanan hareketli protezlere de “tam protez” adı verilir. Tam protezler tamamen ağız mukozasından ve çene kemiğinden destek alarak yapılır.