ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

Dent ayvalık

Çocuklarda diş hekimi ile ilk tanışmada, önce çocuğun hekimini tanıması ve sevmesi hedeflenir.. Burada hekimin büyük rolü vardır. Çocukta diş hekimliğine yönelik bir merak uyandırmak ve bu sayede diş hekiminin kliniği gezdirip , kullanılan aletleri sevimli bir şekilde tanıtması çocuğun hekimine güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

İlk muayene adeta bir oyunmuş gibi çocuğa aksettirilir ve tedavide kullanılan aletler çocuğa gösterilir. Kullanılan aletlere çocukların sempati duyabileceği isimler takılabilir. İlk muayenede anlat-göster-uygula tekniği ile hareket edilmesi gerekir. Böyle iken çocuk mutlu bir diş hekimliği tecrübesi yaşamış olacaktır.

Erken yaşta yapılan muayene erken tanı olarak çok önemlidir. Biz diş hekimlerinin amacı çocuklarınızı diş çürüklerinden korumaktır. Erken muayenedeki temel amacımız çocuğunuzun dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapabileceğinizi anlatmak ve düzenli kontrollerle sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamaktır.

Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir. Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılacağı gibi korkutucu ve tehdit içeren cümleler kurmayın.

Çocuğunuza diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.

Çocukluk çağında diş hekimi koltuğunda yaşanan herhangi kötü deneyim ileriki yaşlarda hastalarda diş hekimine karşı fobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde oluşan bir anksiyetenin ilerleyen yaşlarda ortadan kaldırılabilmesi için psikolojik ve farmakolojik yöntemler kullanılmak zorunda kalınabilir.