DİŞ BEYAZLATMA (BLAECHİNG)

Dent ayvalık

Diş beyazlatma, dişlerin mevcut renginin çeşitli kimyasal ajanlar kullanılarak ağartılması işlemidir. Bleaching ya da diş ağartma tedavisi olarak da geçmektedir. Dişler doğal olarak koyu renklere sahip olabilirler. Çay, kahve, şarap, sigara gibi renk veren içecek ve keyif vericilerin etkisiyle renklenebilir.Dişin maruz kalmış olduğu bir travma yada kanal tedavisi neticesinde dişin canlılığını kaybetmesi sebebiyle de dişlerde renklenmeler oluşabilir.Diş gelişimi sırasında çocuklukta kullanılan bazı antibiyotiklerin etkisiyle renklenmeler meydana gelebilir.

Beyazlatma işlemi öncesinde diş beyazlatma işlemini olumsuz etkileyecek diş taşı,plak vb sorunlar ortadan kaldırılır. Sonrasında diş etlerine ve ağız içindeki diğer yumuşak dokulara zarar gelmemesi için dişetleri koruyucu bir tabaka olan dişeti bariyeri ile kaplanarak diş beyazlatma ajanının diş etlerine ulaşması engellenir. UV ışını veya lazer yardımı ile harekete geçirilen jel ile dişlerin beyazlaması sağlanır. Ofis tipi diş beyazlatma işlemi ortalama 30-45dk sürer.

Beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde klinik bir ortamda uygulandığından dişlere herhangi bir zarar vermemektedir. Diş beyazlatma işlemi diş yüzeyinde herhangi bir madde kaybına yol açmaz. İşlem öncesi diş ve diş etleri kontrol edilerek işlemin zarar verebileceği durumlar ortadan kaldırılır. Dişleriniz ve diş etleriniz için güvenli bir uygulamadır. İşlem sırasında ve takip eden 24 saat içerisinde hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet dişin yapısına ve kişinin bünyesine göre değişir.Bu hassasiyetler geçicidir.