KANAL TEDAVİSİ

Dent ayvalık

Kanal tedavisi, dişe canlılığını veren, dişin damar- sinir paketinin belirli aletler ile alınarak , ardından kök kanallarının içindeki sinir odasının belirli kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemidir. Kanal tedavisi dişi kurtarmadan önceki son tedavi yöntemidir. En sıklıkla yapılma sebebi, çürüyen bir dişe erken zamanda müdahale edilmemesi sonucu, çürüğün ilerleyerek dişin pulpa adını verdiğimiz sinir odasına ulaşmasıdır.

Çürük temizlendikten sonra dişin pulpa odası ile çürük tabanı arasında temiz diş dokusu var ise kanal tedavisine gerek kalmaz. Fakat çürük temizlendikten sonra sinir odası minimal bir miktarda açılsa dahi kanal tedavisi yapılmalıdır.Bu sebeple dişlerinde çürük olan hastalar diş hekimi ziyaretlerini aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde çürüyen dişi, dolgu tedavisi gibi kolay bir şekilde kurtarabilme şansı kaybolur ve kanal tedavisi yapılır. Hatta ileriki safhalarda, kanal tedavisi de yeterli olmayabilir, dişi kaybetmek zorunda kalınabilir.

Kanal tedavisi dişi kurtarmak için yapılan son tedavidir. Kanal tedavisi uygulanarak dolgu yapılan dişlerin ömrü, kişinin ağız ve diş bakımına gösterdiği hassasiyete bağlıdır. Doğru şekilde bakım yapılmış dişler bir ömür de kullanılabilir. Ancak farklı nedenlerden dolayı dolgu maddesi düşebilir veya kırılabilir. Bu durumlarda zaman kaybetmeden yeniden dolgu yapılması gerekmektedir. Aksi halde açık kalan kanalın enfeksiyon kapması ve diğer dişlere sıçraması durumu söz konusu olabilmektedir.