DİŞ SIKMA VE ÇENE BOTOKSU

Dent ayvalık

Diş sıkma problemi çağımızda çok sık rastladığımız bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Çene kaslarının aşırı derecede aktivitesi sonucu oluşan bir harekettir. Diş sıkmanın en önemli nedeni ise strestir. Stresli bir yaşam tarzı olan kişilerde görülme olasılığı çok yüksektir.

Bu rahatsızlık hayatımızın geneline yayılmakla birlikte, dönemsel olarak ta gerçekleşebilir. Önemli olan bu rahatsızlığın farkında olmak ve buna karşı bir önlem almaktır. Stresli dönemlerde bütün vücut kaslarımızda kasılma söz konusu olur, bunlara çene kasları da ( Masseter ) eşlik eder. En önemli belirtileri sabah saatlerinde çenemizde ve dişlerimizde ağrıların oluşmasıdır. Bunun dışında gün boyu yorgunluk, uyku hali, kas ağrıları, dinlenme ihtiyacı hissetmek gibi belirtilerde dikkatimizi çekebilir.

Diş sıkma rahatsızlığı olanlarda çene kaslarının kasılmasıyla birlikte çene eklemine yük gelmesi, şakak ve boyun bölgesindeki kasların kasılması söz konusu olur. Bu yüzden baş ve boyun ağrılarıyla birlikte seyretmesi çok yüksek ihtimallidir.  Gece boyunca vücudun tam dinlenme pozisyonunda tüm kasların kasılmadan beklemesi gerekiyorken, strese bağlı olarak tüm kaslar kasılı bir şekilde kalması büyük bir enerji ihtiyacı gerekmektedir. Bu yüzdendir ki ertesi gün yorgunluk ve halsizlik hissedilmesi olasıdır. Peki bu rahatsızlığı fark ettiğimiz zaman ne yapmalıyız? Öncelikle yapmamız gereken diş doktorunuza başvurmak olmalıdır.

Diş sıkma rahatsızlığının farklı yöntemler mevcuttur fakat bunların en başarılılarından bir tanesi “Çene Botoksu” (Masseter Botoksu) dur.