İMPLANT TEDAVİSİ

Dent ayvalık

İmplant eksilen dişlerin kaybolan estetiğini ve işlevini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir. Implantlar genellikle dokulara uygun, dayanıklılıkları son derece fazla ve yüksek teknoloji ürünü olan titanyum malzemeden yapılırlar. Implant tedavisi sonucu çene kemiğine yerleştirilen implantlar o kadar doğal bir görünüme sahiptirler ki onları gerçek dişlerden ayırt etmek çok zordur.

İmplant tedavisinin birinci aşaması muayenedir.Eğer hastanın genel sağlık durumu implant uygulamasına elverişliyse, panomomik röntgen ve /veya 3D çene ve diş tomografisi çekilir ve ağızdaki dişlerin ve kemiğin durumuna göre, diş hekimi kullanılacak implantın tipi ve ebatına ( çap , boy ) karar verir. Bu etapta kaç adet implant uygulanacağı, hangi bölgelere uygulanacağı ve sonradan yapılacak proteze karar verilir. Planlamanın uygulanacak protez tipine göre yapılması çok önemlidir. Hekimin bu konuda deneyimli olması, implant planlamasını yaparken uygulanacak protezi de düşünerek cerrahi işlemi gerçekleştirmesi, sonradan karşılaşılabilecek beklenmedik sonuçları önlemede çok önemli role sahiptir.

Implant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süre hastaya ve operasyona göre değişkenlik gösterebilir.. Bu süre içerisinde gerekirse hastaya geçici bir protez uygulanabilir. Hastalar uygulanan implantların üzerine direk çiğneme yükü vermeden normal beslenmelerini yapabilir. İyileşme süresi sırasında implantı uygulayan hekim belirli aralıklarla hastayı kontrollere çağırır ve gerek görürse tekrar bir röntgen isteyebilir.